I samarbete med Canny.fi

Ja jag tror att jag poängterat upprepade gånger att min kärlek för rosa startade vid 30-års ålder. Bättre sent än aldrig heter det väl. Dessa sneakers plockade jag av ren kärlek ut från lokala klädbutiken Canny. Den mockaliknande tygytan fick mig att tveka en sekund då jag funderade om den går att putsa med magiska svampen likt mina andra sneakers. Men det gick och skorna har blivit mina favoriter! 

Vad jag egentligen vill tipsa om är något som en läsare poängterade i samband med inlägget länkat ovan, det vill säga att man ska spraya även sneakers med impregneringsspray innan de tas i användning. Så sant! Detta har jag själv gjort i flera år men det är värt att nämna, eftersom man lätt kan tro att det endast är läder som kan och behöver skyddas från fukt och smuts. Men så är inte fallet. De flesta sorters spray funkar även på tyg av alla de slag (läs bak på flaskan först dock).

Skitiga kommer skorna att blir förr eller senare ändå såklart men impregneringssprayet förhindrar smutsen att tränga in i ytan och smutsen blir därför (ofta) lättare att putsa bort. Där har vi alltså ett bra tips för dig med nya skor – använd impregneringsspray innan du tar skorna i användning så hålls de snygga längre. 

 

Mina fina rosa är av märket Vero Moda och finns i klädbutiken Canny i Karis och Ekenäs samt i deras nätbutik. Ps. Jag upplever dem aningen små i storleken. 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s