För några veckor sedan hade jag besök av två servicemän, specialiserade på symaskiner, som utförde grundlig service på alla mina åtta symaskiner. Maskinparken har växt så mycket det senaste året att det är omöjligt för mig att föra maskinerna någonstans. I synnerhet industrimaskinerna som väger över 50 kilo styck. Smidigast att gubbarna kommer på plats istället.
Och sicken fröjd att jobba med proffs som har många års erfarenhet. Jarmo och Juha kunde fixa precis alla småfel på mina maskiner, som nu spinner som små kissor. Dessutom beställde jag nya reservdelar och nålar och hela rubbet och fick bekräftat att samtliga maskiner kommer att överleva min livstid. De är i så pass bra skick. Detta är lju-huuuv musik för mina öron. Tack Ad Finnland för den fenomenala servicen.
Jag vill även ge ett gigantiskt tack till Företagarna i Raseborg som möjliggjorde denna grundliga service genom att bevilja mitt företag 1000 € i stipendium. Utan den slanten hade jag inte unnat mig en sådan grundlig service, även om den var ack så nödvändig. Guldvärt.
Arbetsåret 2018. Jag och maskinerna är redo.